Однорідний, охайний, зелений газон є гарним (декоративним) елементом ландшафтного дизайну. При всій своїй простоті, газонний покрив, як будь-яка культурна рослина потребує постійної уваги та догляду. І постійним покосом та поливом тут не обійтись, газон потребує: аерації, скарифікації, підживлення, мульчування в деяких випадках навіть реставрації. Також не варто забувати, що важливо підтримувати його чистоту та здоров’я - видаляти бур’яни, боротися з шкідниками, запобігати появі мохів та захворювань. Інакше, без належного догляду, йому може загрожувати втрата свого первозданного вигляду. І навіть пишні клумби, неймовірні композиції не відвернуть увагу від пожовклого газону з залисинами.

Отже, як правильно підтримувати свіжість та красоту газону так, щоб він зберігав свій первозданний вигляд лише за допомогою періодичних косметичних заходів?

Регулярний покіс

Багато факторів залежить від сорту газону та його призначення, висоту покосу слід підтримувати на рівні 4-7 см. В період опадів газон зазвичай стрижуть в період 7-10 днів, у посушливу погоду, коли зволоження ґрунту залежить від поливу – періодичність 10-14 днів. Бажання схитрувати та косити газон рідше, але коротше - призведе до витягування корисних речовин з ґрунту та погіршення стану газону, яке призведе до неминучого лікуванню. 

Видалення бур’янів

Іноді процедуру підживлення поєднують із обробкою гербіцидами від бур'янів. Хімікати спрямованої дії пригнічують лише широколистяні рослини, мінімально торкаючись газонної трави. Механічний спосіб (прополювання) використовується зазвичай видалення поодиноких бур'янів.

Аерація/скарифікація

Якщо аерація зазвичай проводиться два рази на рік, то скарифікація можна проводити до трьох разів на рік. За допомогою спеціальної садової техніки газон очищують від старої трави та сміття.

Аерація – це насичення землі киснем та корисними речовинами, які з часом гірше проникають до коріння та провокують хвороби газону.

При аерації вся поверхня газону проколюється вилами або спеціальним інструментом, тим самим забезпечуючи приплив кисню до коріння.

Скарифікація (вичісування) – процес видалення надлишків засохлих пагонів. Нічого складного в цій процедурі немає, і за нормального стану газону поспішати з нею не варто. Насправді, деяка користь від соломи є, але якщо її стає занадто багато, то корінням рослин перекривається доступ до кисню та вологи. Крім того, суха трава стає справжнім раєм для інфекцій, моху та грибків.

Мульчування

В міру виснаження дерну газон покривають мульчею – сумішшю торфу, піску, чорнозему.

Це перешкоджає пересиханню ґрунту, стимулює зростання нових пагонів. Рекомендується поєднувати з аерацією – проколюванням дерну для покращення повітрообміну. 

Внесення добрив

Внесення добрив необхідне, оскільки при косінні разом із травою з ґрунту виводяться основні поживні елементи і насамперед азот. Навесні та влітку необхідно вносити комплексні добрива з підвищеним вмістом азоту щомісяця. Восени, при підготовці газону до зими, необхідно вносити переважно фосфорно-калійні добрива – достатньо одного разу на сезон.

Дозування добрива зазвичай вказується виробником, проте слід мати на увазі, що при значному її перевищенні, яке часто відбувається при невмілому використанні добрива, відбувається вигоряння та загибель трави. Щоб цього уникнути, вказану виробником дозу добрива бажано розділити на кілька менших та вносити за кілька разів.

При внесенні добрива необхідно забезпечити рівномірність його розподілу по поверхні. Для цих цілей найбільш відповідним та простим способом є застосування сівалки, яка крім безпосередньо посіву насіння підходить і для розкидання гранульованих добрив.

Тверде гранульоване добриво краще вносити перед дощем, а у разі його відсутності, після внесення добрива необхідно впевнитись в ретельному зволоженні ґрунту.

Реставрація газону

Періодично газон може потребувати косметичного ремонту. У деяких місцях можуть з'являтися прогалини, западини, витоптані або випалені плями. На таких ділянках підсипають родючий ґрунт і підсівають траву, а то й зовсім замінюють верхній ґрунтовий шар. Водночас необхідно встановити та усунути саму причину появи проблеми. Можливо, слід перенести доріжку, внести корективи до дренажної системи або змінити склад травосуміші. Варто зазначити, що при дотриманні всіх правил укладання газону та постійному професійному догляді подібні проблеми стають рідкістю.

×